Złotówka
Złotówka - potoczna nazwa polskiej waluty, również nazwa monety o nominale 1 złoty
Po odzyskaniu przez Polskę w 1918 roku niepodległości nastała konieczność wprowadzenia w kraju szeregu zmian. Jedna z nich dotyczyła zastąpienia dotychczasowej waluty (polskiej marki) nową. I choć dziś nazwa złotówka jednoznacznie kojarzy się z polską walutą, nie od początku było jasne, że złotówka będzie się właśnie tak nazywać. Były 4 konkurencyjne dla złotówki propozycje nazwania nowej polskiej waluty: lech, piast, pol i kościuszko. Zwyciężyła złotówka, jako że nazwa ta używana była już przed wojną.
Dziś w portfelach Polacy noszą banknoty i monety. Wśród tych pierwszych są banknoty o nominałach 10, 20, 50, 100, 200 i od niedawna również 500 złotych. Drobne, czyli monety, to 1 grosz, 2 grosze, 5, 10, 20 i 50 groszy.
Narodowy Bank Polski emituje dwa rodzaje monet: monety "zwykłe", przeznaczone do codziennego obiegu pieniędzy, oraz monety kolekcjonerskie, przeznaczone dla kolekcjonerów i numizmatyków. Te ostatnie wykonane są ze srebra lub ze złota i są emitowane dla upamiętnienia ważnych postaci lub wydarzeń lub uczczenia rocznic historycznych. W 2018 roku z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Narodowy Bank Polski wypuścił złotą złotówkę - monetę o nominale 1 złoty wykonaną ze złota, srebrną monetę o nominale 100 złotych oraz dwie monety z wizerunkiem Ignacego Jana Paderewskiego o nominałach 10 i 100 złotych. Prawdziwą perłą kolekcjonerską jest wykonana ze złota moneta o nominale 2018.*
Na "zwykłych" banknotach przedstawione są portrety królów i władców Polski. Na banknocie dziesięciozłotowym widnieje wizerunek Mieszka I, na dwudziestozłotowym króla Bolesława I Chrobrego, a na banknocie o nominale 50 złotych - króla Kazimierza III Wielkiego. Z banknotów o trzech najwyższych nominałach spoglądają król Władysław II Jagiełło (100 złotych), król Zygmunt I Stary (200 złotych) oraz Jan III Sobieski (500 zł). Banknot pięciusetzłotowy został wprowadzony do obiegu dopiero w 2017 roku. Na jego odwrocie znajduje się orzeł oraz pałac w Wilanowie.
Władysław II Jagiełło na banknocie 100 zł |
Każdy z banknotów posiada szereg zabezpieczeń widocznych w promieniach UV lub podczas patrzenia na banknot pod odpowiednim kątem. Każdy banknot posiada również zabezpieczającą nitkę oraz jest opatrzony znakiem wodnym.
*katalog monet możesz obejrzeć TUTAJ
Proszę przeczytać tekst jeszcze raz i zdecydować, czy podane zdania są prawdziwe (prawda) czy nieprawdziwe (nieprawda).
Ćwiczenia
Proszę przeczytać tekst jeszcze raz i zdecydować, czy podane zdania są prawdziwe (prawda) czy nieprawdziwe (nieprawda).
Komentarze
Prześlij komentarz